Nasza szkoła bierze udział w V edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego “Z kulturą mi do twarzy”.
Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2025/2026 (pkt. 2, 4, 5, 7, 8)
Głównym celem projektu jest wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele) oraz wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej jak też formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.
Koordynatorem projektu w naszej szkole jest Pan Piotr Pilarski.


MODUŁ I – W KRAINIE MUZ
“Dzień Kropki” (15 września 2025)
- MODUŁ I – W KRAINIE MUZ (46)
Dzień Kropki – Święto Kreatywności
15 września wypełniła kreatywność, radość i kolory. Nasi uczniowie stworzyli wielki mural z kropek, w którym ukryły się zadania matematyczne, projektowali i kolorowali własne mandale, ozdabiali ubrania w kropkowe wzory, a na koniec… malowali twarze w kropki. Z jednej małej kropki powstało tyle wspaniałych pomysłów – a przede wszystkim ogrom radości i dobrej zabawy.





“Z wizytą w teatrze” (09 października 2025)
2. MODUŁ I – W KRAINIE MUZ (23)
Wyjazd uczniów na przedstawienie teatralne “Pinokio” i wykonanie plastycznej ilustracji przedstawienia.
Uczniowie klas IV–VIII mieli okazję obejrzeć spektakl „Syzyfowe prace” w Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Przedstawienie, oparte na powieści Stefana Żeromskiego, w piękny i poruszający sposób ukazało losy młodych Polaków w czasach zaborów, ich walkę o język ojczysty, przyjaźń i własną tożsamość. Aktorzy zachwycili grą, a scenografia i muzyka pozwoliły przenieść się w realia epoki. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy bohaterów – to była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu w teatralnej odsłonie. Tego samego dnia uczniowie klas młodszych 0 – III obejrzeli przedstawienie “Pinokio” dla wielu było to pierwsze, niezapomniane spotkanie z teatrem.





“Złap chwilę! Jesień w obiektywie” (rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego – 07 listopada 2025)
3. MODUŁ I – W KRAINIE MUZ (41)
7 listopada 2025r. został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny “Jesień w obiektywie” zorganizowany w świetlicy szkolnej.
Wyniki konkursu fotograficznego:
Kategoria wiekowa – klasy I – III
I miejsce – Kornelia Godlewska kl.I
II miejsce – Marcelina Grobelna kl.III
III miejsce – Tymon Chodorowski kl.I
Kategoria wiekowa – klasy IV – VIII
I miejsce – Alicja Janaszek kl.IV
II miejsce – Gabriella Kiliańska kl.IV
III miejsce – Kornelia Chodorowska kl.V
Wyróżnienia:
Aleksandra Rogucka kl.II
Weronika Grobelna kl.1V
Liliana Milewicz kl.III





“Sny Andersena” – konkurs plastyczny – wykonanie ilustracji do baśni Andersena
4. MODUŁ I – W KRAINIE MUZ (37)
29 października został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. “Sny Andersena” zorganizowany w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego “Z kulturą mi do twarzy” oraz Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.





“Podróż do królestwa dźwięków” – zorganizowanie wyjścia, wyjazdu do opery, filharmonii lub szkoły muzycznej na koncert.
5. MODUŁ I – W KRAINIE MUZ (5)
08 maja 2026r. uczniowie klasy 6 i 7 mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie fortepianowym „Chopin patriotycznie”, który organizowany był w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Było to niezwykłe spotkanie z muzyką, które pozwoliło młodzieży nie tylko posłuchać utworów jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, ale także lepiej zrozumieć ich patriotyczny charakter i znaczenie w historii naszej kultury. To była piękna lekcja muzyki, historii i wrażliwości artystycznej. Nasza młodzież miała okazję wysłuchać recitalu fortepianowego Marcina Mackiewicza – znanego i uznanego pianisty, organisty, aranżera, pedagoga, który na co dzień jest pianistą Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.





“Śladami przeszłości” – zwiedzanie muzeum (historyczne)
6. MODUŁ I – W KRAINIE MUZ (16)





“Book crossing” stworzenie kącika wymiany książek.
7. MODUŁ I – W KRAINIE MUZ (35)





“W Galerii Sztuki” – wyjście na wystawę dzieł sztuki.
8. MODUŁ I – W KRAINIE MUZ (15)





MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE
“Dzień wspomnień i zadumy” Wyjście na cmentarz, zapalenie zniczy, zwrócenie uwagi na zachowanie na cmentarzu oraz szacunek dla zmarłych.
- MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE (13)





“Akcja Żonkile” – włączenie się do akcji organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich Polin upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943r.
2. MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE (24)
19 kwietnia obchodziliśmy 83. rocznicę powstania w getcie warszawskim – jednego z najważniejszych symboli walki o godność i wolność w czasie II wojny światowej. Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 22 kwietnia odbył się uroczysty apel, podczas którego oddaliśmy hołd ofiarom getta oraz bohaterom powstania, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem. Był to moment refleksji nad historią, ale też ważna lekcja wrażliwości, odwagi i odpowiedzialności za pamięć.





“Do hymnu!” – przygotowanie uroczystości patriotycznej z okazji świąt państwowych. Kształtowanie postawy szacunku do symboli narodowych.
3. MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE (16)
30 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym, podniosłym odśpiewaniem hymnu narodowego oraz „Roty”. Następnie uczniowie z klasy 6 zaprezentowali przygotowane występy, które w piękny sposób przypomniały nam o znaczeniu tego ważnego dnia w historii Polski. To była wyjątkowa i pełna dumy chwila dla całej społeczności szkolnej.





“Poloneza czas zacząć!” – nauka tańca i prezentacja podczas wybranej uroczystości.
4. MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE (28)





MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
“Stop przemocy!” (29.09.2025r.-03.10.2025r.)
- MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ (30)
“Stop przemocy!” – pogadanki, spotkania i zajęcia ze specjalistami nt. przemocy rówieśniczej i jej przeciwdziałaniu.
29 września 2025r. uczniowie wzięli udział w spotkaniu z policjantem D. Sosnowskim z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim, który rozmawiał z nimi o przemocy rówieśniczej, odpowiedzialności prawnej nieletnich, zagrożeniach i przemocy w sieci. To ważna lekcja, która uświadamia, jak wielką rolę odgrywa wzajemny szacunek i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Razem mówimy STOP przemocy – w szkole i w sieci!





“Siła bajek” – czytanie literatury uwrażliwiającej dzieci, rozbudzającej empatię, poruszającej problemy dotyczące ich wieku {bajki terapeutyczne, baśnie). Podejmowanie próby oceny zachowania bohaterów.
2. MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ (3)
28 października przeprowadzono akcję czytelniczą w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Uczennica klasy VIII przeczytała swoim młodszym koleżankom i kolegom baśń pt. „Czerwony kapturek”. Szkolna psycholog porozmawiała z dziećmi na temat przeczytanej książki. Jej treść została wykorzystana w ramach bajkoterapii. Spotkanie zakończyła zabawa ruchowa poprowadzona przez pedagoga specjalnego.





“Kochamy naszą planetę”– zorganizowanie dowolnej imprezy o charakterze ekologicznym, np. Dzień Ziemi itp. Uwrażliwienie dzieci na konieczność dbania o przyrodę, zapoznanie z terminem “ekokultura”.
3. MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ (24)
22 kwietnia to święto Ziemi – Światowy Dzień Ziemi. O naszą planetę powinniśmy oczywiście dbać każdego dnia, ale dzisiaj zastanówmy się, czego dla niej nie robimy, a moglibyśmy. Tego dnia w naszej szkole wszyscy uczniowie zapoznali się z prezentacją pt. Czy pokona nas plastik i utoniemy w śmieciach? Wszyscy uświadomiliśmy sobie, że plastiku wokół nas jest zdecydowanie za dużo! Następnie nasz gość , pan Mateusz Wrona z Nadleśnictwa Bartoszyce, opowiedział o codziennej pracy i problemach z jakimi spotykają się pracownicy Nadleśnictwa. Miedzy innymi z pojawiającymi się ciągle dzikimi wysypiskami śmieci. Po zajęciach wszystkie dzieci wraz z opiekunami, wyposażone w worki i rękawiczki, ruszyły, aby posprzątać śmieci w najbliższej okolicy. To był pięknie i pożytecznie spędzony czas OUR POWER, OUR PLANET.





“Dzień rodziny” – zorganizowanie spotkania z rodzicami (np. piknik, zajęcia otwarte, zawody sportowe, przedstawienie itp.).
4. MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ (22)





MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA
“Mityczne opowieści” – zapoznanie z wybranymi fragmentami mitologii greckiej lub rzymskiej.
- MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA (8)





“Nad pięknym modrym Dunajem” – przybliżenie sylwetki J. Straussa, zapoznanie z utworem “Nad pięknym modrym Dunajem” oraz ciekawostkami dotyczącymi Austrii.
2. MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA (26)





“Zielona wyspa” – poznanie kultury Irlandii. Obchody Dnia Św. Patryka.
3. MODUŁ IV – KULTURY ŚWIATA (31)
17 marca 2026r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii.




